» »

Optika po zraku?

Optika po zraku?

Patrik0 ::

Pri nas doma pričakujemo končno optiko od telekoma. So že navlekli cevi in kanale. Edini v grabo kjer smo ki in še dva soseda več niso kopali, zgleda, da tudi ne bodo, saj so zgoraj pri glavni cesti kanal oz. vod pripelali le do lesene sohe, kjer so spelane po zraku stare telefonske bakrene linije (ADSL). Sedaj pa sem dobil neke informacije, da bodo nam par hišam spelali optiko "po zraku". In sedaj mene zanima kako bo to zgledalo pa bo to dejansko optika spelana do hiše ali bo gpon al ftth ali kaj drugega? Morda kdo lahko pove kaj vec/pomaga?

feryz ::

Tudi moj ta stari jo ima, nič posebnega.
Pač je kabel v luftu. Ne obremenjuj se s tem.

MadMax ::

Namesto pod zemljo bo šlo pač po luftu.
Kot da vlakna vedo kaj sveti skozi...
Izjemoma se pač tudi še po zraku vleče.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

simonchelo ::

optika je optika, po zraku ali po zemlji povsod je bolje kot ADSL. vem da so vlakna za po zraku dražja ampak verjetno je vseeno ceneje kot pa kopati par km za eno bajto.
ciao

Daniel ::

Na Hrvaškem so nedavno v marsikaterem naselju potegnili kompletno optiko samo po zraku, niso nič kopali.

OutOfTheBox ::

Jo ma sorodnik in ni bistvene razlike kot pri meni. Hitrost bp dosega zakupljeno.

Patrik0 ::

Pa to ni razlike kar se kvalitete tice? Torej je optika optika vseeno al v zemli al v zraku? Vprasam ker sem ze slisal od nekaterih da je baje optika v zraku sranje.0

tony1 ::

Ne bo nobene razlike v delovanju.

starfotr ::

Danes delajo vsi PTMP oz. GPON.

Kabel za zračni vod je navadno isti, kot za v cev v zemlji. Tako, da ni nič dražji.

In sedaj v fazi gradnje se pojdi zmenit, da bi imel v zemlji. Investiraj v kak 6 pack ali 2 in se pojdi pogovorit, da ti prekopljejo do hiše. Ker drugače boš še dolga desetletja gledal zračni vod.

bbbbbb2015 ::

Patrik0 je izjavil:

Pa to ni razlike kar se kvalitete tice? Torej je optika optika vseeno al v zemli al v zraku? Vprasam ker sem ze slisal od nekaterih da je baje optika v zraku sranje.0


Seveda ni vseeno, če je optika v zemlji ali v zraku. Sicer zračni kabli imajo ponavadi integrirano jeklenico, verjetno bo pa optični kabel samo pripet na obstoječi bakreni, ki pa ima svojo jeklenico.

Zračni kabli imajo naslednje težave:
a) močan veter ali burja
b) močna pripeka ali mraz povzročita raztezanje/krčenje - varjene spojke lahko poškoduje
c) vlaga je velik problem

Kabel v zemlji zdrži 100 let pa še je naprej dober. Kabel v zraku ima življensko dobo 15 let, zdrži tudi več, če niso ekstremne razmere, na Primorskem ne zdrži 10 let na legah, ki so izpostavljene burji.

Elektro je nekaj vlekel optiko pod daljnovodi, po zraku, pa so imeli velikopotezne projekte, pa so opustili vse skupaj.

Ampak med tem da optike nimaš in da jo imaš po zraku - izbereš slednje.

Lahko pa skoplješ traso sam - jaz sem to točno naredil pri prejšnji hiši. Bilo je cca 300m, Telekom nekako se jim ni dalo zafrkavati, so hoteli zračni kabel potegniti, pa sem rekel, nič če jaz organiziram kopanje, če oni potem potegnejo po zemlji.

Pa so rekli da ja, celo dva jaška sem dobil plastična, da smo ju položili - potem sem pa jaz dal zasuti v bistvu na roko večinoma, nekaj z mehanizacijo. Sosede sem vse prosil sam za dovoljenje, eni sosedi so itak delali nek tlakovec, pa so rekli ni problema, če to hitro skoplješ,počakamo še 14 dni - sigurno bi jim šlo dovoljenje težko z jezika, če bi oni imeli dvorišče tlakovano.

Zgodovina sprememb…

dunda ::

Pri nas po vasi smo pred nekaj leti pritiskali za optiko. Seveda je bilo noro pričakovati, da bi zadevo spravili v zemljo. So pa preprosto zraven bakrenega telefonskega kabla namestili še optiko, kasneje pa baker pobrali. Že nekaj let deluje brez težav, pri čemer je treba upoštevati, kar je bbbbbb2015 pred menoj napisal.
https://www.kacnje.eu

link_up ::

hehe, krasno...

tezi jim, naj zakopljejo...drugega ni. Po luftu je passe.
In and Out

Vanadium ::

starfotr je izjavil:

Danes delajo vsi PTMP oz. GPON.

Kabel za zračni vod je navadno isti, kot za v cev v zemlji. Tako, da ni nič dražji.

In sedaj v fazi gradnje se pojdi zmenit, da bi imel v zemlji. Investiraj v kak 6 pack ali 2 in se pojdi pogovorit, da ti prekopljejo do hiše. Ker drugače boš še dolga desetletja gledal zračni vod.


Kabel za zračni vod ni isti, le vlakna znotraj kabla so ista. Oklop in sestava je popolnoma drugačna in je tudi dražji od zemeljskega drop kabla.

Zmeniš se lahko le s Telekomom/GVO in to v takem smislu, da bo plačal gradbena dela. Zelo mala verjetnost je, da bodo šli na roke nekomu xyz in kopali samo zato, ker bi pa on imel v zemlji kabel. 6 pack je pa stran vržen denar, tako se je včasih delalo zato, da so ti nekje malo po asfaltirali, ker so tako ali tako imeli več naročenega materiala, kot so ga potrebovali, predvsem pa dvomim, da bo nadzorni inženir GVO podpisal dodatna dela izvajalcu, ker je nekdo dal tam nekomu 6 pack ...

bbbbbb2015 je izjavil:

Patrik0 je izjavil:

Pa to ni razlike kar se kvalitete tice? Torej je optika optika vseeno al v zemli al v zraku? Vprasam ker sem ze slisal od nekaterih da je baje optika v zraku sranje.0


Seveda ni vseeno, če je optika v zemlji ali v zraku. Sicer zračni kabli imajo ponavadi integrirano jeklenico, verjetno bo pa optični kabel samo pripet na obstoječi bakreni, ki pa ima svojo jeklenico.

Zračni kabli imajo naslednje težave:
a) močan veter ali burja
b) močna pripeka ali mraz povzročita raztezanje/krčenje - varjene spojke lahko poškoduje
c) vlaga je velik problem

Kabel v zemlji zdrži 100 let pa še je naprej dober. Kabel v zraku ima življensko dobo 15 let, zdrži tudi več, če niso ekstremne razmere, na Primorskem ne zdrži 10 let na legah, ki so izpostavljene burji.

Elektro je nekaj vlekel optiko pod daljnovodi, po zraku, pa so imeli velikopotezne projekte, pa so opustili vse skupaj.

Ampak med tem da optike nimaš in da jo imaš po zraku - izbereš slednje.

Lahko pa skoplješ traso sam - jaz sem to točno naredil pri prejšnji hiši. Bilo je cca 300m, Telekom nekako se jim ni dalo zafrkavati, so hoteli zračni kabel potegniti, pa sem rekel, nič če jaz organiziram kopanje, če oni potem potegnejo po zemlji.

Pa so rekli da ja, celo dva jaška sem dobil plastična, da smo ju položili - potem sem pa jaz dal zasuti v bistvu na roko večinoma, nekaj z mehanizacijo. Sosede sem vse prosil sam za dovoljenje, eni sosedi so itak delali nek tlakovec, pa so rekli ni problema, če to hitro skoplješ,počakamo še 14 dni - sigurno bi jim šlo dovoljenje težko z jezika, če bi oni imeli dvorišče tlakovano.


Kabel ne bo nič pripet na baker, ampak bodo montirali kar nove nosilce za optiko na obstoječa oporišča (stebri), glede močnega vetra ne bom trdil, da ni problemov, ker nimam izkušenj, ampak lahko pa povem in iz izkušenj kot bivši GVO (delal na odpravi napak na omrežju po žledolomu 2014) kakor tudi osebna, ker ima foter telekom optiko že 15 let in je del trase po zraku, ker ni telekomu uspelo dobiti služnosti in deluje tudi zračni vod b.p. Tudi, ko je bil žedolom 2014 in so bili vsi kabli na tleh zaradi polomljenih dreves je optika večinoma delovala, dokler niso gasilci/komunala in ostake skužbe prišle čistit drevja in so vse potrgali. Zračni vod je kar odporen proti taki in drugačni zlorabi, ni pa neuničljiv, da se razumemo. Vlaga pri optiki ne igra vloge, ker je steklo (LJ-Brdo kar je zemeljske trase so večinoma jaški polni vode in ni nobene panike, tudi kaka spojka je spustila pa je bila polna vode, pač splakneš in posušiš in delaš dalje), temperaturne razlike pa, če niso zanke v spojki ok narejene pa zna bit malo problematična oziroma hitenje in šlampasto varjenje (slabi rezalnik vlaken, neustrezno čiščenje vlakna pred varjenjem (nekateri monterji ne uporabljajo čistilnih robcev in alkohola), slabe elektrode na varilcu, slabo segret splice, itd ...).

Skratka bodi vesel, da dobiš optiko, ne glede na to ali je PTMP ali PTSP važno je, da deluje zanesljivo in da omogoča naročene storitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

OutOfTheBox ::

link_up je izjavil:

hehe, krasno...

tezi jim, naj zakopljejo...drugega ni. Po luftu je passe.


Če je daleč od hiše, za dve hiše ne bodo kopali razen če to naredi sam. Na koncu oni gledajo da se njim finančno izplača.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Optika obešena na drogove deluje enako kot vkopana, saj ne ve kje je kabel. :D

Edin minus kabla obešenega na drogove je izpostavljenost, npr. da se podre kakšno drevo nanj in ....
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Senitel ::


Good enough for SIRAD SI2? Good enough for you. :)) Pa ker lahko pridem s telefonom tolk bliz, da mu fokus skvačka: fiber kabl privezan za vejo z vezico...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Senitel ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE Rural optika na vašem naslovu (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Omrežja in internet
1116211081 (2752) starfotr
»

Internet od hiše do vikenda preko (zunanje) Wi-Fi antene (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
542186 (665) theVB

Telekom vsiljuje nov priključek za internet (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
786496 (4764) scythe
»

Gradnje optike, VDSL central.... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
30660012 (26071) Lonsarg
»

Optika (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
7113591 (11007) Skyman

Več podobnih tem